יום שני , 19 נובמבר 2018
כאן ועכשיו
בית » מאמרים » גמילה מחיתולים » מה עושים עם ילד שמתחיל גן עירייה כשהוא עדיין לא גמול מחיתולים
מה עושים עם ילד שמתחיל גן עירייה כשהוא עדיין לא גמול מחיתולים

מה עושים עם ילד שמתחיל גן עירייה כשהוא עדיין לא גמול מחיתולים

"הגמילה התחילה מצוין, היא אפילו אומרת כשיש לה פיפי והולכת לבד, אבל הקקי זה סיפור אחר! היא לא מוכנה בשום אופן לעשות בשירותים. מה יהיה בגן? עוד שבוע היא מתחילה גן עירייה" האמא שמולי היתה בדמעות ,מלאת דאגה לביתה וחסרת אונים מהמצב.

הגישות החינוכיות בנושא הגמילה מחיתולים מגוונות, אך דבר אחד ברור, ילדים היום נפרדים מהחיתול בטווח גילאים של כשנה מאוחר מאשר הגיל בו דור ההורים שלהם עשו זאת.

זה לא ממש הדאיג את ההורים, כל עוד הילדים יכלו להיות במסגרות של גנים פרטיים, בהם הסביבה והצוות יכלו לתמוך בילדים בתהליך גמילה מחיתולים.

אך החוק השתנה, ובראשון בספטמבר, רוב הפעוטות סביב גיל שלוש יחלו את שנת הלימודים בגן עירייה או גן מועצה.
המשמעות היא לפעמים מעל 30 ילדים המטופלים בשתי נשות צוות.
ילדים המגיעים לגן עירייה לא חייבים להיות גמולים בצורה מושלמת, אמנם הם צריכים להיות במהלכו של תהליך גמילה מחיתולים.
מה שאומר שבנוסף למטלות החינוכיות השוטפות, יאלץ הצוות המצומצם לטפל בילדים אשר עדיין לא השלימו את תהליך בגמילה.

לא רק שמטלה זו תצמצם את משאבי הצוות בהיבטים אחרים בגן, אלא במרבית הגנים, המבנה אינו מאפשר טיפול ראוי בילד אשר התלכלך ביציאות שלו.

כשאנחנו עומדים שבוע לפני תחילת הגן, עבור אלו שלא השלימו את הגמילה, בין אם מפיפי ובין אם קקי, לא נוכל להבטיח את השלמת התהליך עד הראשון בספטמבר וכדאי שנתארגן להתנהלות מתאימה מול הילד שלנו ומול הגן, כדי שכל הצדדים ירגישו טוב, גם בסיטואציה הלא אופטימלית הזו.

 

עשרת הדיברות להורה שילדו מגיע לגן לא גמול לחלוטין מחיתולים

 1. רוגע – לחץ הוא מכשול מאוד גדול בתהליך גמילה מחיתולים. אם אתם תהיו לחוצים, גם הילד שלכם יהיה לחוץ, וזה רק יכול לעכב עוד את השלמת התהליך.
 2. הפרידו בן ההתרגשות לקראת תחילת גן חדש, לבין החשש מהעובדה שהוא נכנס אליו לא גמול.
 3. יידוע – היו כנים עם הצוות ויידעו אותם על העובדה שהילד שלכם לא גמול לחלוטין. כך הם יוכלו להגיב בצורה המיטבית לפספוס ולא מתוך הפתעה או כעס על כך שלא היו מודעים לנושא.
 4. השאירו את האחריות אצל הילד – הסוגרים של הילד הם בשליטתו, וכמה שננסה לשלוט בעצמנו במצב על ידי תזכורות תכופות או הסברים חוזרים, זה לא יעזור.
  להפך, הילד שלכם זקוק לאמונה שלכם בו וביכולות שלו על מנת שהוא יאמין בעצמו שיוכל להתגבר על האתגר.
 5. הכרות והתנסות – בימים הראשונים בגן, הראו לילד את השירותים, הקדישו מספר דקות על מנת לאפשר לו להתנסות בעשיית צריכם. זה מקום חדש עבורו והוא צריך להרגיש נינוח על מנת להצליח בכך. בידקו ועדכנו אותו לגבי התנהלות אם הוא צריך עזרה בניגוב אחרי קקי.
 6. רגרסיה – כניסה והסתגלות לגן חדש דורשת משאבים רגשיים, ייתכן שמשאבים אלו יבואו על חשבון הגמילה ותחוו עוד רגרסיה. היו סבלניים, ואמפתיים, מה שהילד כבר יודע לעשות לא באמת נלקח ממנו, הוא רק פחות ממוקד בנושא זה כרגע. תזכירו זאת לו ולעצמכם.
 7. בגדים להחלפה – כדי לצמצם את חוסר הנעימות ולאפשר לצוות לטפל היטב בילדכם, הביאו הרבה בגדים להחלפה, כולל תחתונים וגרביים. כדי למנוע מצב שהילד שלכם נשאר ללא בגדים נקיים ויבשים..
  גם אם יש בגדים כלליים להחלפה בגן הילד שלכם ירגיש יותר טוב בבגדים שהם שלו.
 8. עדכונים – דאגו לקבל עדכונים על התנהלות הגמילה מבגן, שלא בנוכחות הילד. בבואכם לאסוף אותו, שאלו לשלומו והתענינו בפעילות שלו בגן ללא קשר לגמילה. תשומת לב מוגברת לנושא הגמילה גם היא יכולה להלחיץ וליצור הימנעות.
 9.  כשהילד לא גמול מקקי – בבית, הושיבו את הילד בשירותים או בסיר, עם סיפור, משחק או כל אמצעי אחר שיעזור לו לשבת ברוגע 7-10 דקות.
  תזמון הישיבה צריך להיות סמוך ככל הניתן למועדים בו הוא רגיל לעשות קקי, ולפחות פעם אחת ביום.
 10. סידור תיק – בכל יום, רוקנו בבית את התיק מבגדים רטובים, באופן ענייני, מבלי להביע גועל או כעס. הילד שלכם גם ככה לא מרגיש נוח עם הסיטואציה.
 11. עידוד – בנושא הגמילה הילד לא מצליח לגמרי, אבל אני בטוחה שיש הרבה תחומים שהוא כן מצליח ותורם בהם. חפשו את אותם דברים, וציינו זאת בפניו, הדגישו את יכולותיו, רק מתוך המקום הבטוח והחזק שלו הוא יוכל לגייס כוחות להצליח עם הגמילה.

 

לסיכום: הילד שלכם אמנם מתחיל גן עירייה מבלי שהשלים את תהליך הגמילה, והייתם אולי רוצים שיהיה במצב שונה. תזכרו שיש לכם השפעה וכלים כדי לעזור לו להרגיש טוב בגן ולהמשיך להשלים את התהליך.

ואם אתם מרגישים שתמו כל הכלים שבידכם, תוכלו להיעזר באנשי מקצוע בתחום.

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסםשדות החובה מסומנים *

*